JOGA & GŁOS

fot. J. Figarska

Warsztaty łączące uwalnianie głosu i jogi organizujemy w ducie wraz z Anią Rutkowską (@casa de Quetzal- ogród życia) od kilku lat i jest to formuła, która sprawdza się fenomenalnie.

PO CO JODZE PRACA Z GŁOSEM?
Ania:
Ja poprowadzę dla Was jogę, pozwólcie więc wyjaśnić mi do czego joginowi przydadzą się zajęcia Harmonii Głosu i Ciała.
Joga to z definicji unia, połączenie: poszukujemy balansu naszego ciała, oddechu i umysłu. Ola, jako osoba profesjonalnie i głęboko pracująca z dźwiękiem również poszukuje takiej harmonii, ale korzysta z narzędzi, na które podczas zwyczajowej praktyki nie ma miejsca.
Jej zajęcia silnie balansują i otwierają czakrę gardła i pozwalają na głęboką pracę z wibracjami ciała fizycznie je odblokowując.
Joga jest dyscypliną, którą wykonuje się samodzielnie, Ola z kolei daje nam narzędzia, które pozwalają silnie rozszerzyć świadomość na zewnątrz.
Wiedzieliście, że istnieje coś takiego jak Nada Yoga czyli joga dźwięku, i że właściwie wszystko, co prowadzi nas poza jednostkowe doświadczenie może być nazywane jogą? Ola właśnie w taki proces Was wprowadzi: doświadczycie nie tylko siebie samych na nowym, głębokim poziomie, ale powoli, łagodnie zsynchronizujecie się i odkryjecie nową jakość subtelnego połączenia z tym, co poza Wami.

PO CO GŁOSOWI JOGA?
Aleksandra:
Joga od dawna inspiruje i wspiera mnie w śpiewaniu. Dlaczego? Praktyka asan daje ciału balans – poczucie zakorzenienia przy jednoczesnym połączeniu z przestrzenią powyżej, otwiera przepływ energetyczny na poziomie miednicy oraz czakry serca, co uznaję za niezbędne i ogromnie ważne w wydobywaniu i oswajaniu głosu, wzmacnia mięśnie, uczy jak oddychać w sposób wydajny i relaksujący. To tylko kilka aspektów, a wszystkie razem przekładają się na: umiejętność bycia tu i teraz, głębszego kontaktu ze swoim ciałem, stabilizację mięśni i oddychania, a więc właściwe podparcie dla głosu i relaks, odblokowanie kreacji, naturalne wzbudzenie poczucia wdzięczności i miłości – a od tego przede wszystkim należy zacząć, jeśli chcemy poznać swój prawdziwy głos i zaśpiewać prosto z serca. Na zajęciach u Ani zaczniecie także wyostrzać swoją świadomość, będzie to wspierać słuchanie i słyszenie, tak niezbędne we wspólnym śpiewie.


fot. J. Figarska
fot. J. Figarska
fot. J. Figarska