ROZBRZMIEWANIE wernisaż/performance


Kształty słów, ruch dźwięków, treść obrazu. Przenikanie się trzech płaszczyzn. A może właśnie głębin? Głos wibruje, rzeźbiąc kształty w przestrzeni, oddając kolory. Ma swój ciężar. Poprzez wspólny kod, którym się posługujemy zaciera się granica pomiędzy głębinami. Jest nim „dźwięczność” natury. To, co nie jest muzyką staje się nią pod wpływem procesu twórczego lub też odwrotnie – muzyka, pieśń zamienia się w fonosferę flory, fauny, atmosferycznych fenomenów. Rozpuszczamy w sobie jakości zaczynając od tego, co naturalne. To jak nagłe i jednoczesne westchnienie dwóch osób, jak wycie wiatru przez szparę pod drzwiami, jak regularność „świerszczenia” w upale lipcowego wieczoru. „Rozbrzmiewanie” jest dla mnie ukazaniem naturalnego cyklu: dawania, brania, dawania… Obdarowuję, a świat transformuje moją energię, ta zaś powraca do mnie w formie, jakiej się nie spodziewam.

Rozbrzmiewanie, to projekt łączący język dźwięku, obrazu i ruchu. Punktem wyjścia były odgłosy usłyszane w naturze, które wywołują emocje, skojarzenie, budzą wspomnienie, tworzą historie, obrazy, przeobrażają się w czasie, trwają i rezonują, pokonują przestrzeń.
Z tego miejsca wyruszyłyśmy w drogę, ciekawe tego co stanowi istotę poszukiwań każdej z nas, co wydarza się gdy nasze ścieżki zaczynają się łączyć, krzyżować i przenikać.

Autorki:
Anna Holewińska-Żakowska
Małgorzata Haduch
Aleksandra Zawłocka
Anna Maria Dudek

Kraków – ARTzona – 6 listopada 2019 – 19:00